můžeme se

pod to podepsat

Jiří Pígo Nosek je zakladatelem vodácké literární soutěže Kenyho VOLEJ, jejíž knihy povídek vydává. Podrobnosti o knihách, o soutěži a stažení ukázkových povídek zdarma naleznete na stránkách soutěže: www.kenyhovolej.cz

Soutěž je otevřená pro všechny vodáky. Zatím vyšly tři knihy povídek – Drž hubu a pádluj (2011), Trosečníci řek (2013) a Říční polobozi (2015). Ukázky ze všech tří knih najdete v eBooku "Teče tudy řeka", který je ke stažení zdarma na stránkách soutěže, stejně jako podrobnosti o soutěži i knihách:

Krátce o knihách:

Drž hubu a pádluj

Ťukání pádel o boky lodí se mísí s kouřem a zpěvem od večerního ohně, letní lásky i hloupé náhody řádí jako černá ruka a nad Ďáblovým ostrovem se právě začala stahovat mračna. Vyčerpaný vodák táhne loď bažinou. A stmívá se.

 

Trosečníci řek

V povídkách padají stromy, praskají pádla, kradou se rafty a mystický trosečník vodáka zmámí táhnout proti proudu až do poslední hospody. Navečer vzduch zavoní kouřem z ohňů a Duch řeky ulehne pod svou kánoi. Někde daleko v budoucnosti Poslední vodák právě našel svou první loď.

Drž hubu a pádluj

Říční polobozi

Ťukání pádel o boky lodí se mísí s kouřem a zpěvem od večerního ohně, letní lásky i hloupé náhody řádí jako černá ruka a nad ďáblovým ostrovem se právě začala stahovat mračna. Vyčerpaný vodák táhne loď bažinou. A stmívá se.

 

 

Patnáct povídek deseti různých autorů na výhradně vodácká témata, které zvítězily v prvním ročníku (2010–2011) literární soutěže Kenyho VOLEJ.

 

 

Říční polobůh Vydroš skáče pro chmatáky pod jez, černý zabiják zjišťuje, že český jez je nebezpečnější než válka, koncertní mistr objevuje nástrahy vodáckého ladění a démonický patron řeky nachází oddanost až za hrob. Pramice s dětmi a neplavcem se řítí přímo na kmen přes celou řeku a ve tmě pod Prahou nasranej chlápek nastartoval motorovou pilu...

 

Šestnáct povídek dvanácti různých autorů na výhradně vodácká témata, které zvítězily ve třetím ročníku (2014–2015) literární soutěže Kenyho VOLEJ.

 

Ukázka:

 

„Tohle? Je tam zabalák!“ zavyl Kejda. „Nikdy! Zastav! Vystupuju!“
„Nekecej a pádluj!“ zaječel torpédoborec Magdalena. „Ber to rovně!“
Kejda mrsknul pádlo do lodi a připravil se ke skoku přes palubu.
„Sedni!“ zavrčela Magdalena. „Sedni a drž klapačku! A vopovaž se skočit!“
Kejda se ještě stačil ohlédnout; vzápětí byl uzemněn a nasměrován za pádlem. Titanik se vcelku ladně přehoupl přes hranu jezu, na chvilku zaváhal, jako by si to ještě na poslední chvíli chtěl rozmyslet, a pak se čumákem svezl pod jez. Magdalena hrábla vlevo, přehmátla, hrábla vpravo, pod kýlem se mihl obrovský zpěněný válec. Kejda zavřeštěl a zaťal pracky do bortů.

Ukázka:

 

Pádlo bylo naštěstí v těch místech dostatečně kluzké od olejnaté vody, a tak se Šimonovi s vypětím sil podařilo vyrvat ho neznámému ze sevření. Máchal jím ve tmě sem a tam a nejspíš toho šíleného mužského znovu zasáhl, neboť ten vydal rozlícený skřek. Šimon znovu ťal, tentokrát už zcela bez zábran, a pak už byl slyšet jen pád těla do rozbouřené vody.
Jekot rázem utichl. Trvalo pouhých pár vteřin, než se hladina potoka srovnala a opět se nevšímavě rozběhla k Vltavě.
„Kde je?“ kňučela Markéta. Loď doslova vibrovala jejím strachem.
„Já nevím,“ vydechl Šimon přerývavě, ostražitými pohyby pádla prozkoumával tmu jako nevidomý slepeckou holí a násilím se nutil ke klidu. Téměř nedýchal, jak bedlivě naslouchal vodě běžící kolem nich.
Pak se tma rozeřvala ohlušujícím rachotem motorové pily.
„Svině,“ zaznělo pomstychtivě z mnohem větší blízkosti, než Šimon doufal.

Galerie

Vytvořilo Studio Creatio v roce 2015

Papyro - stránky sami zdatných autorů vydávajících si knihy převážně vlastním nákladem. a podpora začínajících spisovatelů